sobota, 14 kwietnia 2012

Kampania społeczna „Legalna kultura”

12 kwietnia 2012 roku ruszyła kampania społeczna Legalna Kultura, której partnerem strategicznym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została także objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Głównym celem inicjatywy jest promowanie legalnych źródeł kultury oraz edukacja w zakresie ochrony własności intelektualnej.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kultura nie bierze się znikąd i że nie jest całkowicie za darmo - uzasadniała cel inicjatywy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz podczas konferencji, która inaugurowała kampanię.
Obecni na konferencji goście byli zgodni co do tego, ze promowanie legalnych źródeł kultury w sieci to słuszna i bardzo potrzebna inicjatywa. Legalne źródła zawierają tylko takie utwory, na korzystanie z których zgodzili się sami twórcy, często po otrzymaniu z tego tytułu odpowiedniego wynagrodzenia. Sięganie do takich źródeł nie musi być jednak odpłatne. Można bowiem tworzyć modele biznesowe, w których końcowi użytkownicy, czyli internauci, nie będą obarczani żadnymi opłatami.

Według Wiceministra Administracji i Cyfryzacji Igora Ostrowskiego kampania rozpoczęła się w bardzo dobrym momencie. Zarówno dyskusja o własności intelektualnej jak i wzrost świadomości obywateli w tym zakresie są dziś bardzo potrzebne.
Z niepewności internautów korzyści czerpie wielu nieuczciwych pośredników, dlatego świadomość jest taka ważna - podsumował Wiceminister Ostrowski.
Kampania Legalna Kultura potrwa do października tego roku. Zaangażowali się w nią nie tylko przedstawiciele resortów i instytucji, ale również sami twórcy i artyści, m.in. Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski, Piotr Adamczyk, Krystyna Janda i Muniek Staszczyk. Końcowym rezultatem kampanii ma być stworzenie obszernej bazy legalnych źródeł, dzięki czemu korzystanie z ogromnych internetowych zasobów stanie się łatwiejsze. W bazie znajdą się źródła całkowicie bezpłatne, które przeszły do domeny publicznej lub udostępniane są na wolnych licencjach, oraz źródła komercyjne.
Źródło: MKiDN

Brak komentarzy: