sobota, 24 marca 2012

Komunikat SBP ws rozstrzygnięcia konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2012

Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że po przeanalizowaniu pozyskanych opinii ekspertów podjęliśmy ostateczną decyzję rozstrzygającą wynik konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2012. W wyniku otrzymanej opinii prawnej podjęliśmy decyzję o dyskwalifikacji plakatu, który uzyskał największą liczbę głosów.
W świetle otrzymanej opinii prawnej:
„Z informacji otrzymanych od autora plakatu, wynika, iż skorzystał z Royalty Free License (…), natomiast z informacji figurujących na stronie internetowej wynika, iż zdjęcie to należy do kategorii Editorial Image. Oznacza to, iż nabywca tegoż zdjęcia nie ma prawa do jego sprzedaży, licencjonowania do użycia oraz dystrybucji w jakikolwiek sposób. Dodatkowo z informacji widniejących na stronie www.dreamstime.com wynika, że Editorial images nie są przeznaczone do celów komercyjnych i jakiekolwiek tego rodzaju użycie jest niezgodne z tzw. editorial specifications and terms.”

W tej sytuacji nastąpiło złamanie regulaminu konkursu w punkcie 7. Projekt oraz jego elementy nie mogą naruszać praw osób trzecich, w szczególności praw autorskich i innych praw osobistych. - w powiązaniu z punktem 4 regulaminu. Wg opinii prawnika:
„… w wyniku konfrontacji treści warunków licencyjnych z zakresem i sposobem wykorzystania zdjęcia, warunki licencji zostały przekroczone.”
Jednocześnie, w oparciu o opinię eksperta IT dokonaliśmy weryfikacji wyników głosowania - zliczyliśmy tylko unikalne głosy. Oto wyniki konkursu po przefiltrowaniu i odrzuceniu wszystkich głosów oddawanych automatycznie przez skrypty spamerskie, a także głosów oddawanych przez użytkowników zakładających kilka kont w portalu sbp.pl z jednego adresu konta pocztowego:
 1. bartek.bib   216
 2. deliriumtr    149
 3. emilka          61
 4. domi900      53
 5. zbig57          51
 6. Alicja_Kon   30
 7. ha!                 9
 8. Dziubekj        7
 9. zzanna           7
 10. andrew f.       6
 11. monkeytree    3
 12. magdabe        1

W związku z dyskwalifikacją plakatu, który uzyskał najwyższą liczbę głosów, zwycięzcą konkursu jest plakat drugi w kolejności – praca pani Joanny Latały:
Gratulujemy!
Pragniemy przeprosić za zaistniałe zamieszanie wokół konkursu, podziękować za Państwa czujność i komentarze. Zapewniamy, że wyciągamy wnioski na przyszłość zarówno w zakresie ewentualnych zmian w regulaminie konkursu, jak również w kwestii zabezpieczeń IT.
Biuro Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
źródło: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=4670&prev=260

Brak komentarzy: