niedziela, 7 października 2012

Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek Cyfrowych

Kursy e-learningowe Federacji Bibliotek CyfrowychChcielibyśmy Państwa zaprosić do zapoznania się z bezpłatnym kursem e-learningowym „Współpraca z Europeaną” oferowanym w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Kurs jest skierowany przede wszystkim do małych bibliotek cyfrowych pragnących promować swoje zasoby i wdrożyć je do szerszego obiegu, niż tylko ich własne strony internetowe. Kurs ten może być również ciekawym źródłem wiedzy dla studentów kierunków takich jak bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, może stać się elementem pomocniczym w nauce i programie zajęć.

Zakłada się, że uczestnicy kursu posiadają wiedzę niezbędną do tworzenia i zarządzania bibliotekami cyfrowymi oraz związane z tym umiejętności techniczne, a także z zakresu zarządzania informacją. Każdy kto spełnia te wymagania może w pełni skorzystać z przygotowanych przez nas materiałów.
Kurs składa się z 14 modułów pogrupowanych w 2 tematach, każdy z tematów zakończony jest testem, pozwalającym uczestnikom sprawdzić zdobytą wiedzę. Pierwszy temat wprowadza użytkownika w ogólną tematykę i ideę Europeany, a także opisuje część powiązanych z nią projektów w materiałach dodatkowych. Drugi temat opisuje bardziej techniczne aspekty współpracy z tym portalem, schemat metadanych Europeany (ESE i EDM) oraz pojęcie agregacji metadanych.
Uczestnicy mogą wybrać dowolny z udostępnionych dotychczas tematów, zapoznać się z materiałem i przystąpić do testu weryfikującego zdobytą wiedzę. Kurs zostanie udostępniony na początku października i będzie dostępny dla zapisanych użytkowników przez 3 miesiące. Po ukończeniu kursu i rozwiązaniu obu quizów sprawdzających wiedzę, użytkownik będzie mógł otrzymać zaświadczenie o jego ukończeniu.
Oprócz ww. kursu, od października 2012, przez kolejne 3 miesiące, znów dostępny będzie darmowy kurs „Repozytoria cyfrowe dla małych instytucji kultury” oferowany także w ramach zasobów portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych. Do uczestnictwa w tym kursie oczywiście również Państwa serdecznie zapraszamy. Poza wiedzą dotyczącą obchodzenia się z obiektami dziedzictwa kulturowego przy digitalizacji, uczestnicy kursu powinni posiadać wyłącznie umiejętność podstawowej obsługi komputera i wiedzę na temat Internetu.
Więcej informacji na temat tego w jaki sposób się zapisać na kursy można znaleźć w serwisie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod adresem: http://fbc.pionier.net.pl/elearning/
nad. Bogna Wróż
źródło:http://www.sbp.pl/artykul/?cid=6370&prev=1

Brak komentarzy: