czwartek, 30 sierpnia 2012

Prawo Kultury

Uruchomiona została strona nowego projektu Fundacji nowoczesna Polska, która nazywa się Prawo Kultury i jest o prawie autorskim. Na początek skromnie, ale twórcy mają nadzieję, że szybko będzie wypełniać się treścią, również dzięki jej czytelnikom.
Na stronie będzie można znaleźć najświeższe wiadomości z kraju i ze świata, kalendarz wydarzeń, materiały edukacyjne, eseje, tłumaczenia. Wpisy może dodawać każdy.
Zapraszamy na stronę Prawa Kultury!

Źródło: Fundacja nowoczesna Polska

wtorek, 28 sierpnia 2012

"Kraszewski. Komputery dla bibliotek" to nowy program dotacyjny Instytutu Książki

"Kraszewski. Komputery dla bibliotek" to nowy program dotacyjny Instytutu Książki realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2012. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line.          

Program skierowany jest do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. W ramach otrzymanego dofinansowania biblioteki gminne, miejskie oraz powiatowe będą mogły zakupić sprzęt komputerowy wraz z urządzeniami peryferyjnymi i niezbędnym oprogramowaniem, zaś wojewódzkie biblioteki publiczne będą mogły pozyskać środki na poprawę infrastruktury serwerowej poprzez zakup serwerów, zapory sieciowej i/lub aktywnych urządzeń sieciowych.

Termin naboru wniosków o dofinansowanie upływa 30 września 2012 roku.

Nazwa programu nawiązuje do obchodzonego obecnie Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego – ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej informacji o programie na stronie Biblioteki + (http://www.bibliotekaplus.pl/103/komputery_dla_bibliotek.html)

źródło:http://www.instytutksiazki.pl/pl,ik,site,6,4,27884.php

wtorek, 21 sierpnia 2012

Polskie ślady na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

To, co wyróżnia Cmentarz Łyczakowski to jego nietypowe i jednocześnie niezwykłe położenie. Obszar, na którym usytuowana jest nekropolia, opisywany jest jako: "falista rzeźba terenu o wielu tarasowo spadających zboczach, zwieńczona kurhanowym wzgórzem". Ogrodnicy, którzy przygotowywali teren cmentarza, z Karolem Bauerem na czele, "znakomicie wykorzystali ten teren do wytyczenia cienistych alei, dróg i drożyn, pomiędzy którymi usytuowano ponad 80 pól grobowych, obramowanych soczystą zielenią specjalnie zasadzonych tu krzewów i latorośli".

Specjalista informacji

Specjalista informacjiZapraszamy do udziału w jesiennej edycji kursu e-learningowego dla bibliotekarzy „Login: BIBLIOTEKA”. Oprócz znanego z wcześniejszych edycji kursu modułu „Planowanie pracy biblioteki” dostępny jest także nowy moduł „Specjalista informacji”. Zapraszamy do skorzystania!

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

"Poezja moja daleko nie sięga to tylko skiba ugorom wydarta" - spotkanie z Ryszardem Szocińskim bieszczadzkim zakapiorem

Tęsknię do gór... Gdzieś tam w Bieszczadach została cząstka mojego serca, na pocieszenie mam tomik poezji Ryszarda Szocińskiego "Wiatrem z połonin" z dedykacją autora "Emilii - na radość".
Jest to czwarty zbiór poezji tego bieszczadzkiego twórcy a piąta pozycja wydawnicza po pisanych prozą "Bieszczadzkich przypadkach", to twórcze poszukiwania, przemyślenia i własne doświadczenia autora z ostatnich kilku lat, a ich efekt, został podzielony w tym tomiku na cztery odrębne działy: Poszukiwania, Niepokój Bieszczadu, Wam, Tobie.
Ryszard Szociński w pamiątkarskim kiosku - galerii w Cisnej (Atamania Bieszczadu) sprzedaje turystom dusiołki na wszelakie szczęście oraz dobre słowo a zaplecze jego kiosku to prawdziwy "salon literacki", gdzie czyta się poezję, słucha się poezji i rozmawia o poezji...

niedziela, 5 sierpnia 2012

Zaopiekuj się książką - patronat SBP

We wrześniu 2012 roku firma SKOK Ubezpieczenia przeprowadzi akcję pod tytułem „Zaopiekuj się książką”. Projekt będzie miał znamiona bookcrossingu - społecznej akcji zachęcającej ludzi do czytania i dzielenia się książką poprzez pozostawianie jej w miejscach publicznych tak, aby każdy mógł z niej skorzystać.
Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i przywrócenie książkom należnego im miejsca - zamiast leżeć na półce, książki powinny podróżować z rąk do rąk. Należy przypomnieć ludziom, że biblioteka jest żywym miejscem, w którym książki czekają na kolejnego „opiekuna”.