czwartek, 28 lipca 2011

Jubileusz Janiny Perathoner

Konińska pisarka, Janina Perathoner – Weneda, obchodziła w ubiegłym tygodniu swoje 85. urodziny. Na tę uroczystość do Domu Pomocy Społecznej (gdzie rezyduje) jej przyjaciół i współpracowników zaprosili: Stowarzyszenie Przyjaciół MBP w Koninie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz redakcja „Koninianów”.
W spotkaniu udział wzięli: zastępca prezydenta miasta Konina Dariusz Wilczewski, prezes Zarządu Okręgu Związku Literatów Polskich w Poznaniu Paweł Kuszczyński, przedstawiciele organizatorów, organizacji społeczno-kulturalnych, przyjaciele i znajomi pisarki.
Było wiele kwiatów i życzeń. Była wystawa Jej twórczości. Nie zabrakło oczywiście okolicznościowego tortu, którego krojenie rozpoczęła jubilatka.
Przypomnijmy, że twórczość Janiny Perathoner (pseudonim literacki – Weneda) koncentruje się wokół Konina. Debiutowała powieścią historyczną „Słowiana”, którą wydała w 1987 r. Do dziś wydała: pięć tomików opowiadań i fragmentów powieści pod wspólnym tytułem „Opowieści Milowego Słupa”, powieści historyczne „Zmierzch chwały”, „Doktor Zemelius”, „Miecz i miłość”, „Dla nas nie ma róż”,  „Światło w cieniach puszczy”, opracowanie pt. „Dzieje Tadeusza Kościuszki”, powieść opartą na motywach biograficznych pisarki Zofii Urbanowskiej „Zofia Kamila”, powieść futurystyczną „Powrót do Enklawy Przeszłości”, powieści „Uwikłani w cierniach”, „Emigracja”, Miłość po raz drugi” i opowieść dla dzieci „Przygody Dobrochny i psa Zagraja” oraz zbiór różnych form literackich „Silva rerum”. Niektóre wiersze z cyklu „Impresje” znalazły miejsce w albumie „Mój Konin” Włodzimierza Sznajdra.
W 2003 roku kapituła konkursu statuetki Złotego Konia przyznała Janinie Parathoner tytuł Człowieka Roku.
Podczas spotkania Pisarka – przez niektórych nazywana drugą Zofią Urbanowską – dziękując wszystkim obecnym za okazaną życzliwość, powiedziała, że ma jeszcze plany pisarskie. Zrezygnowała już z większych form literackich, ale nadal tworzy wiersze.
źródło: www.mbp.konin.pl

Brak komentarzy: