wtorek, 14 lutego 2017

WALENTYNKOWA RANDKA W CIEMNO W BIBLIOTECE

Jeżeli lubicie atmosferę zaskoczenia, tajemniczości, a nade wszystko nie oceniacie książki po przysłowiowej okładce, zapraszamy do Wypożyczalni Głównej przy ul. Dworcowej 13 oraz Filii "Chorzeń, ul. Goździkowa 2 na randkę w ciemno z książką. Zasada jest prosta : przychodzicie do nas i wypożyczacie książkę w ciemno - bez rekomendacji, bez czytania recenzji, może nawet z gatunku, po który nigdy nie sięgaliście. Nasze książki - kandydatki na randkę przyodziały się skromnie w szary, niepozorny papier, ale za to pod nim kryją się naprawdę kuszące wnętrza - począwszy od klasyki przez najbardziej oblegane bestsellery po typowe nowości z ostatnich tygodni. A potem? No cóż... albo spędzicie niezapomniany wieczór z fascynującą książką albo stwierdzicie, że to jednak nie to i spróbujecie kolejny raz. 
ZAPRASZAMY SERDECZNIE :)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem


Informujemy, że w dziale - Wypożyczalnia Książki Mówionej i Zbiory Muzyczne MBP Konin, ul. Dworcowa 13 można już teraz kupić książki Andrzeja Pilipiuka: 
1."LITR CIEKŁEGO OŁOWIU" - 26 zł 
2."KONAN DESTYLATOR" - 26 zł. Książki będą również dostępne tuż przed spotkaniem autorskim.


Pożegnanie ferii w Filii MBP Konin „Siódemka”

W życiu tak już bywa, że wszystko co miłe i przyjemne szybko się kończy. Nie inaczej jest z feriami zimowymi. Nadszedł piątek /10.02.2017/ - ostatni dzień zimowej przerwy w nauce. Mróz nadal nie odpuszczał, ale na ostatnie zajęcia w bibliotece, przyszła punktualnie i w dobrych humorach nasza stała grupa dzieci, by wspólnie zasiąść do zaplanowanej dla nich pracy manualnej. Słoiczki, modelina, gliceryna, brokat, wiórki kokosowe i woda – z takich materiałów zostały zrobione śnieżne kule. Każde z dzieci ulepiło z modeliny figurkę /misia, laleczkę i bałwanka/, przymocowało do denka , umieściło w słoiczku wypełnionym wodą z dodatkiem gliceryny, wiórków kokosowych i brokatu, szczelnie zakręciło i owinęło wełną wokół denka. Szklane lampiony przy potrząsaniu otulają figurki fruwającym śniegiem. Trochę zmęczeni pracami ręcznymi nasi artyści regenerowali siły podczas oglądania bajki „Dzwoneczek i Tajemnica Piratów”. To przygodowa opowieść, w której Dzwoneczek wyrusza na wyprawę, by odzyskać Błękitny Magiczny Pył, skradziony przez tajemniczą Zarinę. Zainspirowani filmem, wykorzystując swój potencjał twórczy, zasiadły do rysowania. Choć grupa była niewielka, to chętna do zabawy. Powodzeniem cieszyły się gry planszowe Bingo i Chińczyk oraz wspólne gry na komputerze. Nasz najmłodszy uczestnik ze skupieniem budował wieżowce z klocków. Był to bardzo miły czas, z mnóstwem śmiechu, żartów, przekomarzania się. Wesołe zabawy trwały do późnego popołudnia. W podziękowaniu za aktywny udział w bibliotecznych spotkaniach, każde dziecko otrzymało w prezencie książkę i drobne artykuły szkolne.

Kształt kuleczek żółtych ma - kukurydziane ferie w Filii dla Dzieci i Młodzieży

Jej odmiany liczy się w tysiącach, a archeolodzy i botanicy spierają się do dziś o to, czy została udomowiona przez człowieka 4000, 7500, czy 12000 lat temu. Może być pastewna, biała, cukrowa, ozdobna lub ta, którą lubimy najbardziej, bo można zrobić z niej popcorn. Jedno natomiast nie stanowi wątpliwości, że jej matecznikiem jest Ameryka Łacińska, (do Europy trafiła dzięki Kolumbowi), a w Polsce znamy ją od XVII w. Mówiliśmy o tym jak się ją uprawia i co trzeba zrobić, by urosły tak piękne kolby jak te, które dzieci mogły oglądać dzisiaj (07.02.2017) w Filii dla Dzieci i Młodzieży w Koninie. Próbowaliśmy także zrobić kukurydzianą mąkę ucierając twarde ziarenka w moździerzu. Kubuś okazał się prawdziwym mistrzem w realizacji tego zdania. Bawiliśmy się słowami układając rymowanki oraz odgadując zagadki. Dzieciom bardzo podobała się nie tylko "kukurydziana poezja", ale także opowiadanie Katarzyny Sadowskiej "Rodrigo i kolba kukurydzy". A skoro tyle nasłuchaliśmy się o kukurydzy, to koniecznie musieliśmy poznać jej smak. Ta z puszki była bardzo smaczna, jednak największą atrakcją okazała się degustacja pękających z hukiem, świeżo prażonych (proszę spojrzeć na zdjęcia), pachnących, ciepłych, ziarenek kukurydzy. A morał z tych zajęć taki, że każdy popcorn powstaje z kukurydzy, ale nie każda kukurydza nadaje się na popcorn.

Zimowe inspiracje w Filii „Medycznej”

Ferie to wesołe bałwany, śnieżynki, zabawy na śniegu, sporty zimowe. Te tematy zdominowały lutowe spotkania z dziećmi w naszej bibliotece. Uczestnicy półkolonii, którzy odwiedzali nas podczas przerwy w nauce, z pewnością nie nudzili się podczas zajęć. Dzieciaki chętnie dyskutowały o tym, co można robić w wolnym czasie i jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie zimowych szaleństw. Największą frajdę zawsze sprawia lepienie bałwanów, ale okazało się, że również te robione z papieru dają dużo radości. Ogromną popularnością cieszyły się różne konkursy o tematyce zimowej – uczniowie chętnie brali udział w rywalizacji. Rozwiązywali krzyżówki, quizy, rebusy, wykreślanki, odgadywały zagadki i sprawdzali swoją znajomość przysłów o białej porze roku. Równie chętnie dzieci uczestniczyły w konkursach plastycznych na najpiękniejszą śnieżynkę oraz pejzaż zimowy. W czasie wizyt każdy znalazł dla siebie takie zajęcie, które sprawiło mu najwięcej przyjemności. /A.Górska/