środa, 6 maja 2015

NOC MUZEÓW W KONINIE

Po raz kolejny Konin, wzorem innych polskich i europejskich miast, włącza się w akcję Noc Muzeów. Przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych wydarzeń. W te wyjątkowe, dwie majowe noce (15-16.05), oprócz stałych ekspozycji, można będzie obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładu, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, projekcjach. W akcję włączyły się Miasto Konin, Muzeum Okręgowe w Koninie-Gosławicach, Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, CKiS- DK Oskard, Galeria Giotto, Galeria Łaźnia i Galeria na Glince oraz konińskie PTTK.

Miejska Biblioteka Publiczna 15 maja o 20.00 przygotowała spotkanie pod hasłem „Konin jakiego nie znacie”. Historyk Jerzy Łojko będzie mówił o najnowszych badaniach nad dziejami Konina i regionu konińskiego, o czternastowiecznej kronice franciszkańskiej Izydora z Konina. W czasie spotkania zostaną zaprezentowane rękopis i starodruki związane z miastem, które znalazły się w zasobach polskich bibliotek i archiwów cyfrowych. W drugiej części spotkania poświęconej udziałowi starostów konińskich w fundacji eremu kamedulskiego w Bieniszewie, będzie omówiona kronika księdza Dominikowskiego, w której dużo uwagi poświęcono rodzinom Konarzewskich, herbu Wręby, oraz Mycielskich, herbu Dołęga. Z nich pochodzili starostwie konińscy od końca XVII do schyłku XVIII w. Przy tej okazji zostaną zaprezentowane starodruki i rękopisy z dawnych bibliotek kamedulskich, które w Bieniszewie przechowywano od połowy XX w. do 2014 r., kiedy przekazano je do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Ostatnia część spotkania będzie poświęcona cyfrowej publikacji Metryki Koronnej, czyli zespołu akt powstałych w kancelarii Królestwa Polskiego od czasów Kazimierza Jagiellończyka oraz materiałom do dziejów miasta Konina i powiatu konińskiego.

15 maja można odkryć na nowo „Dziewczynę z perłą” i inne obrazy holenderskich mistrzów. Na ekranie kina Oskard zaprezentujemy reportaż „Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu”. Po dwóch latach zwiedzania świata dzieło powróciło do ukochanej galerii Mauritshuis w Hadze. Ogromne kolejki ustawiające się, by choć zerknąć w to tajemnicze i piękne oblicze oraz prawie 1,2 miliona odwiedzających w czasie pobytu obrazu w Japonii, świadczą wymownie o niepodważalnym uroku tego arcydzieła. Pięknie nakręcony dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera. Wystawę na ekranie zobaczyć można o 21.30. W Noc Muzeów proponujemy 2 bilety w cenie jednego.
Tego samego dnia w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” można obejrzeć wystawę prac Sonii Rammer. Wystawa pt. ”Wyspa” dotyczy uniwersalnego problemu współistnienia człowieka, który jest częścią natury, z naturą, która stała się dla niego obcą przestrzenią. Przemierzanie pól lawy sprowokowało autorkę nie tylko do fotograficznej dokumentacji pejzażu, ale skonfrontowało z sytuacją, w której jedynym towarzyszem podróży staje się własny cień. Ten wyjątkowy stan, przerażający i pociągający jednocześnie, stał się kwintesencją tego, co zawiera się w „Wyspie”.
Galeria Pięknego Przedmiotu Giotto zaprasza na wystawę „Rysunki z archiwum”, to prace artystów na co dzień współpracujących z galerią oraz prace właścicieli galerii. Rysunki są pokazywane sporadycznie, Noc Muzeów jest okazją, żeby wydobyć je z archiwum i pokazać koninianom. W Galerii będzie można zobaczyć także biżuterię wykonaną przez koniniankę Jolantę Pałasz.
16 maja w Galerii Sztuki „Wieża Ciśnień” przygotowano warsztaty karykatury i komiksu z Szymonem Telukiem, w których uczestniczyć mogą dzieci i młodzież. Szymon Teluk, to znany malarz, rysownik, ilustrator i karykaturzysta. Po akcji z najmłodszymi, będzie malował karykatury gości galerii. W Noc Muzeów „Wieża Ciśnień” w Koninie stanie się rzeźbą dźwiękową, anteną nadającą w świat dźwięki generowane za pomocą aparatu mowy przez dwójkę performerów Olę Kozioł i Suavasa Lewego z Kolektywu „Przepraszam”. Na trzy strony świata ustawione będą kolumny z podłączonymi do nich mikrofonami. Z Wieży, bez użycia słów, emitowane będą sygnały i dźwięki opisujące uczucie miłości. Ostatnim punktem będzie pokaz filmów krótkometrażowych „FUTURE SHORTS Spring 2015”. Wiosenna edycja festiwalu, to kolejna okazja do spotkania z najlepszymi filmami krótkometrażowymi z całego świata. Tym razem zostanie zaprezentowanych siedem obrazów, wyróżnianych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych. Wśród prezentowanych tytułów znajdują się fabuły, animacje i teledyski. Pierwszoplanową rolę w Spring Season 2015 odgrywają tym razem wielowymiarowe relacje międzyludzkie. Organizatorem polskiej edycji festiwalu jest Fundacja Ad Arte, współorganizatorem Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”.
16 maja Koniński PTTK zaprasza miłośników dwóch kółek i kultury do wyprawy do Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach. Rajd rozpocznie się o 18.00, zbiórkę zaplanowano przy ulicy Kolejowej 11. A w muzeum nie zabraknie atrakcji. Od 19.00 będzie można zobaczyć nowe wystawy: „Stefan Rusin – pejzaże i akty”, „Biżuteria z włosów”, „Najstarszy przedmiot w moim domu”. Muzeum oferuje też nieodpłatną ekspertyzę i wycenę starej biżuterii. Tego dnia wstęp do muzeum jest wolny (oprócz wstępu do skansenu etnograficznego).
“Spotkanie z taką jedną” przygotowała Galeria na Glince. Krystyna Ruminkiewicz zaprezentuje cykl prac inspirowanych twórczością Modiglianiego, wystawie towarzyszyć będą rozmowy o sztuce i część artystyczna.
Rozmów o sztuce będzie więcej. Na spotkanie 16 maja o 21.00 zaprasza Galeria Łaźnia Danuty Drzewieckiej. Galerię odwiedzą stali bywalcy, ale mile widziani są również goście, którzy chcą porozmawiać o sztuce współczesnej, trendach, zainteresowaniach i o rynku sztuki. „Rozmowy o sztuce”, to okazja do rozbudzania artystycznych zainteresowań.

Brak komentarzy: