ŻEGNAMY SERDECZNĄ PRZYJACIÓŁKĘ BIBLIOTEKARZY I WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK - JANINĘ PERATHONER
Wczoraj (29 stycznia 2014 r.) – w wieku 88 lat odeszła od nas konińska pisarka, Janina Perathoner ps. Weneda.
Urodziła się w Koninie 26 czerwca 1926 r. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpiła na Uniwersytet Poznański – Wydział Humanistyczny, na którym studiowała filologię polską. Stopień magistra filologii uzyskała 11 grudnia 1951 r. Poświęciła się zawodowi nauczycielskiemu i przez wiele lat pracowała w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie.
Przypomnijmy, że twórczość Janiny Perathoner (pseudonim literacki – Weneda) koncentrowała się wokół Konina. Debiutowała powieścią historyczną „Słowiana”, którą wydała w 1987 r. Wydała: pięć tomików opowiadań i fragmentów powieści pod wspólnym tytułem „Opowieści Milowego Słupa”, powieści historyczne „Zmierzch chwały”, „Doktor Zemelius”, „Miecz i miłość”, „Dla nas nie ma róż”, „Światło w cieniach puszczy”, opracowanie pt. „Dzieje Tadeusza Kościuszki”, powieść opartą na motywach biograficznych pisarki Zofii Urbanowskiej „Zofia Kamila”, powieść futurystyczną „Powrót do Enklawy Przeszłości”, powieści „Uwikłani w cierniach”, „Emigracja”, Miłość po raz drugi” i opowieść dla dzieci „Przygody Dobrochny i psa Zagraja” oraz zbiór różnych form literackich „Silva rerum”. Niektóre wiersze z cyklu „Impresje” znalazły miejsce w albumie „Mój Konin” Włodzimierza Sznajdra.
Nagradzano Ją za talent pisarski.
Z inicjatywy „Przeglądu Konińskiego” osobom i instytucjom, które rozsławiają region koniński w Wielkopolsce, kraju i poza granicami przyznaje się statuetki Benedykta. W roku 1999 laureatką konkursu była Janina Perathoner.
W 2003 roku kapituła konkursu statuetki Złotego Konia przyznała Janinie Parathoner tytuł Człowieka Roku.
W 2012 roku Janina Parathoner „za pasję życia przejawiającą się w twórczości literackiej nawiązującej do ważnych dla Konina osób i wydarzeń” otrzymała Kariatydę Wielką przyznawaną przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wyróżniającym się animatorom kultury oraz osobom tworzącym i wspierającym kulturę, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju kultury.
W tym samym roku Pisarka – przez niektórych nazywana drugą Zofią Urbanowską – przekazała cały swój majątek miastu wraz z prawami autorskimi do swoich utworów.
W 2013 roku Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie uczynił Wenedę patronką działającego od 2009 roku Szkolnego Salonu Literackiego.
Podczas swoich 85. urodzin, które obchodziła mieszkając już w Państwowym Domu Opieki Społecznej mówiła, że ma jeszcze plany pisarskie. Zrezygnowała już z większych form literackich, ale nadal tworzy wiersze.
W cyklu wydawniczym znajduje się ostatnia książka Pisarki pt. Stanisław Staszic. Wyda ją w tym roku wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie SETIDAVA.
Msza żałobna odbędzie się 1 lutego o godz. 14, w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koninie, uroczystości pogrzebowe odbędą się po mszy na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej.
Dla osób, które wezmą udział w ostatniej drodze Janiny Perathoner podstawiony będzie autokar, który zapewni przewóz z kościoła na cmentarz./źródło MBP Konin/
http://www.mbp.konin.pl/index.php/component/content/article/20-mbp/aktualnosci/1202-odeszla-koninska-weneda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz