poniedziałek, 31 października 2011

Powstanie musical o Korczaku

Musical brytyjskich autorów o Januszu Korczaku zostanie zrealizowany w przyszłym roku przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Instytucja posiada prawa do stworzenia polskiej wersji spektaklu.
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP m.in. rokiem Janusza Korczaka.


Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć. 

Musical "Korczak" powstał w Wielkiej Brytanii, według scenariusza i w reżyserii Nicka Stimsona. Premierę miał w sierpniu 2011 r. w Rose Theatre Kingston w Londynie. Teraz polską wersję spektaklu chce stworzyć Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.

Musical opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w Treblince. "(Musical - PAP) nie w sposób nachalny, ale w sposób niezwykle ciepły i czuły opowiada o człowieczeństwie. Dawno nie miałem do czynienia z dziełem, które w tak wyrafinowany i tak mądry sposób mówi o bezgranicznej tragedii Holocaustu" - powiedział o musicalu dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski.

W musicalu wystąpi 40 osób, będą to przede wszystkim dzieci z chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej, pozostali zostaną wybrani w castingu. Skolmowski zapowiedział, że polska premiera musicalu odbędzie się we wrześniu 2012 roku w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jednak wcześniej ma być pokazany m.in. w Oświęcimiu i Treblince.

Musical "Korczak" będzie jedną z pierwszych premier sezonu 2012/2013 w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Budynek ma być gotowy jesienią 2012 roku, natomiast amfiteatr przy operze otwarty zostanie już w maju.

Przez całe wakacje będą się tam odbywać występy zespołów i orkiestr z regionu. Według
Skolmowskiego, utrzymanie opery kosztować będzie rocznie 25 mln zł, a jej działalność mają wesprzeć środki m.in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa podlaskiego. Jest dofinansowywana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Koszt inwestycji szacuje się na 220 mln zł. (PAP)
źródło:http://www.instytutksiazki.pl/

Brak komentarzy: