środa, 31 sierpnia 2011

Stworzą Ci bibliotekę!

W codziennym biegu nie ma czasu na przeglądanie bogatej oferty nowości  wydawniczych. Dlatego, w stworzeniu prywatnej biblioteki, pomóc może Bibliocreatio.
Nowa ciekawa inicjatywa pojawiła się na polskim rynku. Pod nazwą Bibliocreatio kryje się firma Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano-Korczyńskiej zajmująca się doradztwem czytelniczym i tworzeniem prywatnych bibliotek.

Panie stworzyły ofertę dla osób, które nie mają czasu na śledzenie rynku wydawniczego.
Głównym odbiorcą oferty "Bibliocreatio" mają być rodzice. Zofia Karaszewska i Sylwia Stano-Korczyńska pragną rozbudzić w najmłodszych miłość do literatury, ale także rozwijać emocjonalnie i pogłębiać ich zainteresowania. Książki dostosowują do wieku, potrzeb i problemów najmłodszych, a także ich indywidualnych pasji i hobby dziecka.
- Tworzymy subskrypcję czytelniczą, czyli dla dzieci są to najczęściej dwie pozycje książkowe miesięcznie, które układają się w roczny cykl. Dobierając książki staramy się aby lektury były coraz bardziej ambitne albo trochę więcej wymagające od dziecka - wyjaśnia Karaszewska.
Autorki projektu Bibliocreatio zauważają, że: ważne jest, żeby oprócz plazmy na ścianie, playstation i tysiąca różnych rzeczy, o które rodzice dbają, w wyposażeniu domu były też książki, żeby dziecko mogło się po prostu opatrzeć z tymi książkami.
Ale nie tylko do dzieci swoją ofertę kieruje Bibliocreatio. Sylwia Stano-Korczyńska wspomina zamówienie matki, która na 20. urodziny syna chciała podarować mu 50 książek - towarzyszek na całe życie.
 - W takim świecie, gdy żyjemy bardzo aktywnie, skupiamy się na karierze, ludzie zaczynają doceniać kontemplacyjną sferę życia. I książka jest czymś takim, ciągiem kulturowym. Mamy dużo ludzi, którzy doceniają i chcą stworzyć miejsce, gdzie będą książki, żeby przekazać tradycję, że skoro i ja to czytałem to chciałabym żeby i dziecko czytało - dodaje właścicielka.
Stano-Korczyńska dodaje, że doradztwo czytelnicze istniało już w dwudziestoleciu międzywojennym. Elity tworzyły wówczas indywidualne biblioteki zróżnicowane ilościowo i treściowo.
Kolejne propozycje Bibliocreatio to pomoc w tworzeniu bibliotek. Mogą być to biblioteki o określonym profilu lub zbiór książek, w których bohaterem jest tylko mężczyzna. Dla prestiżu publikacje można oprawić w drewno, jedwab czy skórę, lub stworzyć swój wymarzony ex libris. Ciekawa oferta to również tworzenie bibliotek dla nowożeńców - lista polecanych przez Bibliocreatio publikacji może świetnie posłużyć jako lista ślubnych prezentów.
(pj)

polskieradio.pl

Brak komentarzy: