środa, 19 grudnia 2018

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia !


Rozpoczynamy Rok Zofii Urbanowskiej - 2019


Jak świętują Wigilię w Bullerbyn?

14 grudnia, piątek, to kolejny dzień świątecznego cyklu, jaki odbył się w Filii Chorzeń z uczniami III klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.
Tym razem omawialiśmy zwyczaje bożonarodzeniowe w nieco szerszym zakresie. Przypomnieliśmy sobie bowiem o tym, jak ten wyjątkowy czas spędzają dzieci w Bullerbyn, zastanawiając się czy ubierają choinkę, czy pieką pierniki i czy lepią uszka do barszczu. Jak się okazuje, oprócz wielu punktów wspólnych, są i różnice. Tam, w Bullerbyn, z niecierpliwością czeka się na... pyszną gotowaną szynkę i potrawę z kaszą, w której zawsze znajduje się owoc migdału. Jeśli ktoś na niego trafi, z pewnością niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Fragment dotyczący świąt Bożego Narodzenia w Bullerbyn przeczytali razem z nami uczniowie. Ostatnie zajęcia w świątecznej atmosferze, w Filii Chorzeń z trzecioklasistami odbyło się tym razem w ich klasie, w poniedziałek, 17 grudnia. Gospodarzami były dzieci i ich wychowawczynie. Owocami tegoż spotkania były piękne kartki świąteczne, które powstały przy pomocy rąk naszych zdolnych uczniów. Teraz już tylko pozostaje wysłać najpiękniejsze życzenia świąteczne w świat. I niech się wszystkie spełnią. Wesołych Świąt!!!

Skrzaty pani Eweliny w Filii "Siódemka"

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe. Czekamy na narodziny Pana Jezusa, przygotowujemy się do tego wydarzenia dbając o sprawy duchowe i te ziemskie. Nastrój oczekiwania towarzyszy nam w domu, sklepie, kościele. Czekamy na wigilię, prezenty, dekorujemy domy, szkoły, zakłady pracy. Każdy z nas chce mieć wkład w przygotowania do tych magicznych świąt. Nam też udzielił się świąteczny nastrój oraz potrzeba działania. Zaprzyjaźniona z Filią „Siódemka” pani Ewelina wyraziła chęć wykonania z uczniami piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 8 świątecznego skrzata.

ROCZNIK KONIŃSKI. T.20


"Dwudziesty tom Rocznika Konińskiego, który ukazał się przed paroma dniami daje okazję do podjęcia dyskusji nie tylko o badaniach regionalnych, roli miejscowej Wyższej Szkoły Zawodowej w
tym zakresie. Jest również okazją do dyskusji o niewykorzystanych możliwościach zaistnienia czasopisma w środowisku naukowym."/Jerzy Łojko/

Więcej na temat rocznika w:
 Literatura Małych Ojczyzn